23948sdkhjf

Ni ud af ti posthuse ligger i dagligvarehandlen

I et af de travle posthuse er butikkens kundestrøm vokset med 9 pct., men posthuset koster lønkroner.
Post Danmark har netop åbent sit posthus nummer 1000, der er placeret i Kvickly på Frederiksberg.

Kvickly er langt fra alene med sit posthus. Det seneste halve år har mere end 225 nye posthuse set dagens lys, og de fleste er åbnet i et supermarked, hos en købmand, på en servicestation eller i en kiosk.
Faktisk er 925 af landets posthuse er nu placeret i dagligvarehandlen, skriver Dansk Handelsblad i sit nyhedsbrev.

Blandt dem er SuperBrugsen på Vesterbro Torv i Aarhus, der overtog opgaven for godt to år siden efter et af byens store posthuse.

- Jeg vil til hver en tid anbefale mine kolleger til at sige ja til et posthus, hvis de får tilbuddet. Men det er ikke kun en dans på roser. Det kræver også mandskabstimer, og op til højtiderne er der meget travlt, siger uddeler Wafik Hallal.

Han har to fuldtidsansatte på posthuset - og når de har fri, overtager ungarbejdere pakkeudleveringen. Post Danmark kræver nemlig, at butikken udleverer pakker i hele åbningstiden.

- Men vores kundestrøm blev sidste år øget med 9 pct., og det skyldes posthuset. Forstår man at føre kundestrømmen ind i butikken, er det en win-win-situation, siger Wafik Hallal.

Sidste år udleverede butikken 88.000 pakker, og uddeleren forventer, at det tal stiger til 100.000 i år.
Kommenter artiklen
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094